Sprawdzanie czytelności tekstu

Czym jest wskaźnik czytelności tekstu?

Czytelność odnosi się do tego, jak łatwo jest przeczytać i zrozumieć tekst polegając na jego wyłącznych cechach. Czytelność możemy zmierzyć za pomocą takich metryk jak liczba sylab w zdaniu lub różnorodność słów użytych by obliczyć 'poziom’ oraz/lub czytelność tekstu.

Po co nam wskaźnik czytelności?

Wskaźnik czytelności ma wiele zastosowań. Osoba pisząca tekst może użyć wskaźnika by obiektywnie ocenić złożoność jego pracy aby określić czy napisana jest na poziomie adekwatnym dla jej odbiorców. Na przykład nauczyciel może ustalić czy jego notatki dla uczniów na pewno są napisane na ich poziomie edukacji oraz czy będą w pełni zrozumiałe.

 

Jak sprawdzić czytelność tekstu?

Do sprawdzania czytelności tekstu powstało mnóstwo wzorów które biorą pod uwagę różne parametry . W tym artykule zaprezentuje 2 popularne wzory czyli Flesch Reading ease oraz Gunning Fog index.

Indeks czytelności Flescha

Wzór ten ma na celu określić trudność czytanego tekstu na podstawie wyniku otrzymanego ze wzoru do którego podstawiamy takie parametry jak:

liczba słów, liczba wyrazów oraz liczba sylab.

{\displaystyle 206,835-1,015\left({\frac {\mbox{liczba słów}}{\mbox{liczba zdań}}}\right)-84,6\left({\frac {\mbox{liczba sylab}}{\mbox{liczba słów}}}\right)}

Im niższy jest nasz wynik tym trudniejszy do przeczytania jest tekst

Wartość FOG Interpretacja
1-6 język bardzo prosty, zrozumiały już dla uczniów szkoły podstawowej
7-9 język prosty, zrozumiały już dla uczniów gimnazjum
10-12 język dość prosty, zrozumiały już dla uczniów liceum
13-15 język dość trudny, zrozumiały dla studentów studiów licencjackich
16-17 język trudny, zrozumiały dla studentów studiów magisterskich
18 i więcej język bardzo trudny, zrozumiały dla magistrów i osób z wyższym wykształceniem

Gunning Fog Index

Indeks ten ma na celu określenie stopnia przystępności tekstu. Jego wartość określa liczbę lat edukacji potrzebnych do zrozumienia tekstu.

Wzór stworzony dla tekstów angielskich bierze pod uwagę ilość słów trudnych(inaczej długich) w całym tekście. Słowo trudne to takie które posiada 3 sylaby lub więcej, w języku polskim słowa trudne zaczynają się od 4 sylab w górę.Żeby stosować ten wzór do tekstów polskich musimy pamiętać o tej zasadzie.

{\displaystyle FOG=0,4\left({\frac {\mbox{liczba słów}}{\mbox{liczba zdań}}}+100\left({\frac {\mbox{liczba słów długich}}{\mbox{liczba słów}}}\right)\right)}

Obliczanie czytelności tekstu za pomocą funkcji.

W Internecie znajduje się wiele bibliotek w różnych językach programowania które udostępniają nam sposoby pozwalające szybko obliczyć wskaźnik czytelności . Jednym z nich jest zbudowany na języku python moduł py-readability-metrics który z łatwością pozwala nam określić czytelność tekstu.

https://pypi.org/project/py-readability-metrics/

Innym rozwiązaniem jest biblioteka JavaScript o nazwie textstat która udostępnia podobne sposoby na sprawdzanie tekstu.

https://github.com/textstat/textstat