Odwirusowanie strony z CMSem

Czym charakteryzuje się zawirusowanie strony www?

Komunikat o zawirusowanej stronie

Wirusy na stronie najczęściej powodują przekierowanie gości na inny adres. Może być wykonana próba wyłudzenia danych oraz dodatkowo po krótkim czasie wciągnięcie strony na tzw. „blacklist”. Następstwem tego jest nie tylko spadek w wyszukiwarce, ale również informacja, że strona została zainfekowana i jest niebezpieczna. W takim wypadku najczęściej nie można się na nią dostać, gdyż po kliknięciu w link pokazuje się treść w przeglądarce o niebezpieczeństwie dla użytkownika.

 

Jak strona zostaje zainfekowana?

Najczęstszym powodem problemów z wirusami na stronie jest niewystarczająca kontrola nad aktualnością softwaru i wtyczek. Np. w WordPressie pojawiają się co chwilę „update” oprogramowania. Ich celem jest najczęściej załatanie dziur i zwiększenie bezpieczeństwa. Te luki jeżeli nie są usuwane są wykorzystywane przez złośliwe oprogramowanie napisane specjalnie po to, żeby z nich skorzystać. Polecamy zatem zawsze, żeby nie tylko aktualizować wtyczki, ale korzystać tylko z pewnych źródeł od sprawdzonych dostawców.

Czasami powodem jest niewystarczające zabezpieczenie na serwerze i wtedy malware potrafić się rozsiać z innych lokalizacji od innych klientów. W takim wypadku najpewniejszym zabezpieczeniem jest szybka zmiana serwera.

 

Co robić, gdy już padliśmy ofiarą malware?

infekcja wirusem komputerowym

Jeżeli wiemy, że jesteśmy ofiarą takiego złośliwego oprogramowania nie powinniśmy wpadać w panikę. Najprawdopodobniej nikt nie wybrał akurat nas. Tylko po prostu zaatakowano lukę w oprogramowaniu i podobny problem na świecie ma kilka tysięcy stron np. z tą samą wtyczką. Należy wówczas działać szybko i jeżeli jeszcze nie jesteśmy na czarnej liście i nie wyświetlamy się jako strona niebezpieczna. Przywrócić stronę z kopii zapasowej. Następnie należy zaktualizować wszystkie wtyczki.

Jeżeli nie mamy kopii zapasowej, zapisano naszą stronę na blacklistcie lub problem się powtórzył najlepiej przekazać tą sprawę dla firmy zajmującej się podobnymi przypadkami. Dlaczego? Zlecenie tego na zewnątrz, jeżeli nie mamy doświadczenia, gwarantuje, że nie utracimy danych i sytuacja się nie powtórzy.

 

Dlaczego warto zlecić usunięcie i zabezpieczenie właśnie nam?

Mamy bardzo duże doświadczenie – stworzyliśmy ponad 200 stron, z które w tej chwili uważamy za bezpieczne. Kilku klientów jakich zdobyliśmy przyszło do nas właśnie z takim problemem (np. http://sp9.edu.pl/ http://hydrografpolski.pl/). Wówczas działamy bardzo szybko i staramy się, żeby ślady po wirusie w plikach (Czasami zdarza się, że niszczą całą strukturę, gdyż zapisują się we wszystkich plikach na serwerze ) jak i na blacklistach zniknęły w ciągu dwóch dni. Robimy audyt i niepotrzebne elementy, które mogłyby być niebezpieczne usuwamy (np. nieaktualne wtyczki) Dodatkowo zabezpieczamy stronę kilku-torowo, co gwarantuje bezpieczeństwo na długie lata. Również stosujemy swoje autorskie zabezpieczenia, co gwarantuje, że żeby je złamać należałoby poświęcić kilkanaście godzin na inżynierię wsteczną.

KOSZT USŁUGI USUNIĘCIA WIRUSA to ok 600-1000 zł netto (to jest koszt wykonania wszystkich tych powyższych czynności)

W swojej ofercie proponujemy również zmianę hostingu na bezpieczniejszy.

Zapraszamy do kontaktu. https://nautil.pl/kontakt/