Jak zostać minerem Helium?

Jak zostać minerem w sieci helium?

Jaki hotspot wybrać?

Wybór hotspotów jest naprawdę duży, listę certyfikowanych hotspotów możemy znaleźć na www.helium.com/mine. Zdecydowanie najpopularniejszym producentem hotspotów jest Bobcat. A jego najpopularniejszym urządzeniem jest wersja 300. Urządzenia różnią się między sobą m.in. pojemnością dysku, procesorem oraz ilością ramu. Bardzo ważna jest także częstotliwość w której pracuje hotspot wyróżniamy kilka częstotliwości: europejska 868, amerykańska  915, itd. Musimy pamiętać aby wybrać hotspot działający w częstotliwości regionu w którym będziemy z niego korzystać. Nie można jednoznacznie stwierdzić który hotspot jakiej firmy jest najlepszy i najbardziej opłacalny. Najważniejszym aspektem naszego minera i tak jest antena która jest dołączana w zestawie z hotspotem lub możemy dokupić ją osobno.

Jaką antenę wybrać?

Antena to jeden z najważniejszych elementów pozwalających maksymalizować zyski z naszego hotspotu. Aby dobrać odpowiednią antenę dla naszego hotspotu musimy wziąć pod uwagę parę ważnych aspektów:

  • Gain anteny (zysk energetyczny anteny) dBi. Im wyższy gain anteny tym większy będzie zasięg ale także tym bardziej będzie zawężony zakres transmisji.
  • Lokalizacja, a dokładniej miasto/wieś. Jeżeli jesteśmy w mieście i z każdej strony otaczają nas budynki. Tak że nie mamy dostępu do wysokiego miejsca montażu takiego jak dach budynku. Lepszym rozwiązaniem będzie antena z niższym zyskiem dBi maksymalnie do 5dbi. Z kolei na terenie wsi lepszym rozwiązaniem będzie antena z wyższym gainem od 5.8 do nawet 9 dBi.
  • Wysokość anteny. Bardzo ważnym aspektem jest wysokość nad poziomem ziemi naszej anteny oczywiście im wyżej tym lepiej. Powinniśmy zadbać o odpowiednią wysokość anteny aby sygnał mógł przejść przez otaczające nas przeszkody.

Na jakie zarobki możemy liczyć?

W przypadku najlepiej zarabiających hotspotów w gdyni których statystyki możemy sprawdzić na stronie explorer.helium.com obecne zarobki oscylują ok. wartości 5 HNT na 30 dni co przy obecnym kursie daje nam około 45 dolarów czyli w przybliżeniu 200zł. Przy utrzymaniu takiego stanu rzeczy i wartości tokena na zwrot przykładowej inwestycji około 2500 zł będziemy musieli zaczekać dokładnie 12 i pół miesiąca.

Warto dodać że sytuacja na rynku kryptowalut jest mało stabilna. Przez co trudno jest określić ile będziemy w stanie zarobić w długim okresie czasu.

Jak sprawdzić czy nasza lokalizacja jest odpowiednia?

Aby sprawdzić czy nasza lokalizacja jest odpowiednia aby połączyć się z innymi hotspotami powinniśmy posłużyć się kilkoma stronami jedną z nich jest oficjalna helium.com w której w zakładce explorer.helium.com pojawi nam się mapa:

Zrzut ekranu przedstawia mapę świata z zielonymi punktami

Po przybliżeniu do naszej lokalizacji zobaczymy sześciokątne pola które reprezentuje znajdujące się tam hotspoty. Klikając na jakiś z hexów pojawi nam się lista dostępnych w nim hotspotów gdzie możemy zobaczyć nazwę każdego minera oraz zarobki z ostatnich 30 dni.

Zrzut ekranu przedstawia wybrany hex na mapie świata oraz zakładkę po lewej z z informacjami o nim

Po kliknięciu w interesujący nas hotspot pojawi nam się okienko. Jest wnim kilka ważnymi informacji m.in. producent hotspota, Gain anteny, wysokość anteny nad ziemią. Na mapie w prawej części ekranu pokazane jest z jakimi urządzeniami łączy się ten hotspot.

Zrzut ekranu przedstawia wybrany hex na mapie świata z zaznaczonymi liniami przedstawiającymi zasięg hotspotu po lewej widać zakładkę z informacjami o nim

Kolejną stroną która nam pomoże jest hotspotty.net gdzie w zakładce app.hotspotty.net/hotspots możemy sprawdzić dokładną lokalizację hotspota który nas interesuje po kliknięciu na niego powinna nam się pojawić nazwa identyczna jak na poprzedniej stronie.

Zrzut ekranu przedstawia przedstawia dokładną lokalizację hotspotu na mapie

Ostatnią stroną która będzie nam potrzebna jest scadacore.com w której w zakładce zakładce z interesującym nas narzędziem pojawią się dwie pinezki należy je przeciągnąć w miejsce w którym w przyszłości będzie stał nasz hotspot, a drugą w miejsce hotspota który sprawdzaliśmy na poprzednich stronach teraz wystarczy wpisać wysokość obu anten i gotowe teraz możemy sprawdzić czy nasze hotspoty będą miały szansę się połączyć będzie to możliwe jeśli linia w okienku “Elevation Map” będzie koloru zielonego w przypadku kiedy będzie koloru czerwonego szansa na połączenie będzie bardzo niska. w przypadku gdy jest zielona też nie jest 100% szans na to że się połączą przeszkodzić im mogą np. budynki i drzewa.

Najlepszą lokalizacją dla hotspota jest wzniesienie, otwarta przestrzeń tak aby nic nie zakłócało sygnału między minerami.

Przykłady:

Wysoka szansa na połączenie:

Zrzut ekranu przedstawia mapę z dwoma punktami między nimi znajduje się linia w okienku w rogu widać przekrój terenu oraz zaznaczoną linię między punktami która nie przecina terenu

Średnia szansa na połączenie:

Zrzut ekranu przedstawia mapę z dwoma punktami między nimi znajduje się linia w okienku w rogu widać przekrój terenu oraz zaznaczoną linię między punktami która delikatnie przecina teren

Brak szansy na połączenie:

Zrzut ekranu przedstawia mapę z dwoma punktami między nimi znajduje się linia w okienku w rogu widać przekrój terenu oraz zaznaczoną linię między punktami która bardzo przechodzi przez teren