Fotografia Produktowa – Packshot 360

Czym jest Packshot 360?

W skrócie i najprościej to zdjęcie naszego produkt który obraca się o 360 stopni. Gdzie packshot 360 znajdzie zastosowanie?

Na pewno przy przedmiotach nieregularnych czyli takich które mają wiele cech. Jednym z takich przedmiotów może być na przykład aparat. Jego przód różni się od tyłu, to oczywiste dlatego musimy pokazać go ze wszystkich stron. No tak ale nie lepiej wtedy zrobić po prostu zdjęć z 4 różnych stron? Tak jest to rozwiązanie ale zdecydowanie packshot 360 zwróci większą uwagę klienta i będzie bardziej dokładny.

Czego nam potrzeba?

Kluczową rzeczą jest tu podkładka która jest w stanie obracać się o 360 stopni. Najlepiej zaopatrzyć się w taką która robi to za pomocą pilota jednak dla tych bardziej cierpliwych manualna powinna sprostać wymaganiom. Na Internecie z łatwością znajdziemy takie podkładki z różnych półek cenowych. Druga rzeczą bez której obróbka zdjęcia stała by się katorgą jest komora bezcieniowa przez którą nasze zdjęcie ma jednolite tło. Używanie obiektywu z większym zoomem umożliwi na lepsze skupienie na samym produkcie i pozwoli na uchwycenie większej ilości detali.

obrazek aparatuobrazek komory bezcieniowej

Przygotowanie aparatu

Z racji tego że korzystamy z komory bezcieniowej ustawiamy iso najniżej jak się da i powoli zwiększamy je aż uzyskamy zadowalające dla nas oświetlenie zdjęcia. Ja korzystałem z iso 200. Wartość przysłony

zaleca się ustawić pomiędzy 4.5 a 8, odizoluje to dobrze produkt od tła przez co uzyskamy ostre skupienie na detale. Należy pamiętać że wartość przysłony połączona jest z prędkością migawki oraz iso aparatu jeśli wasza przysłona ma wysoką wartość oznacza to że nie za wiele światła dociera do aparatu więc będziecie musieli to zrekompensować wolniejszym czasem otwarcia migawki oraz większym iso by zachować tą samą jasność na zdjęciu. Brakuje nam ostatniej części naszego trójkąta ekspozycji czyli szybkości migawki. W fotografii produktowej robimy zdjęcia obiektom w bezruchu więc możemy obniżyć to ustawienie. Idzie to w parze z wcześniej wspomnianą w wartością przysłony przez którą do aparatu dostaje się mniej światła. Pamiętajcie im gorsze jest wasze oświetlenie tym wolniejsza powinna być szybkość migawki.

obrazek koła selekcji aparatu

Stanowisko

Gdy mamy już wszystko gotowe pora na przygotowanie naszego stanowiska. Komorę stawiamy na stabilnym stole, wkładamy do niej podstawkę i starannie umieszczamy na niej nasz produkt. Ważne jest by ustawić go na środku, gdy tego nie zrobimy w późniejszych etapach tworzenia packshotu widoczne będzie  “chwianie się” naszego produktu coś jak na gifie poniżej tylko z innej perspektywy.

gif przedstawiający źle scentrowane kręcące się koło

Gdy upewnimy się że wszystko stoi jak powinno przed komorą ustawiamy aparat na statywie

zdjęcie przedstawiające stanowisko

Kolejny krok zależy od podstawki jaką kupiliśmy i od funkcji dostępnych w naszym aparacie. Moja podstawka może maksymalnie zrobić 48 obrotów obracając się co sekundę ,aparat ma funkcję robienia określonej liczby zdjęci w wybranym przeze mnie interwale czasowym, jednak minimalny interwał to 2 sekundy przez co zmuszony byłem do robienia zdjęć seryjnych ręcznie. Wszystko schodzi się do kombinowania i znajdowania rozwiązań.

Edycja zdjęcia

Gdy nasze zdjęcia są gotowe pora je obrobić ,w zależności od tego co fotografujecie trzeba będzie edytować zdjęcia na różne sposoby. Tutaj macie parę pomocnych filmów:
https://www.youtube.com/watch?v=336M9VM5eiI
https://www.youtube.com/watch?v=1pPhvcCJTnk –
https://www.youtube.com/watch?v=bI7-SI6qWsc

Generowanie zdjęcia 360

Do wygenerowania zdjęcia użyłem programu webrotate 360 który pozwala w prosty sposób generować i publikować nasze packshoty.

Po wejściu do programu klikamy ikonę w lewym górnym rogu, ukazuje nam się menu widoczne poniżej. Wpisujemy nazwę folderu, jego lokalizacje oraz wybieramy folder ze zdjęciami z których chcemy zrobić obraz 360. Zaznaczamy pierwszy chceck box który umożliwi nam wstawianie zdjęć na strony stworzone za pomocą np. wordpada z użyciem usługi pixriot.(https://www.webrotate360.com/services/pixriot.aspx).

zdjęcie menu z opcjami importu

Po kliknięciu create program generuje nasz packshot 360, stąd możemy zapisać go jako gif lub opublikować go na przeglądarce żeby móc zobaczyć jak prezentuje się w całej okazałości.

your 360 images

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii produktowej możesz także sprawdzić artykuł “Fotografia Produktowa”

 

© copyright 2024