Dysk twardy, HDD czy SSD?

Czym są dyski twarde?

Dyski twarde, to nieodłączna część każdego komputera. Czy to laptop, czy komputer stacjonarny, każdy ma w sobie wbudowany dysk. Dokonując wyboru, czy to przy zakupie, czy przy wymienię podzespołów zwracamy uwagę na dysk twardy. Jeśli rozejrzymy się na rynku, zauważymy dwa rodzaje naszego przyszłego nośnika danych, SSD oraz HDD.

Dysk HDD (hard disc drive)

Na zdjęciu znajduje się odkryty dysk HDD
Rysunek przedstawiający odkryty dysk HDD

Czym jest dysk HDD? Jest on nośnikiem danych, którego podstawą w budowie jest wirujący talerz bądź zestaw talerzy oraz głowice odczytującą z nich dane. Konstrukcja wykonana jest zazwyczaj z aluminium, za to wnętrze wyłożone miękką warstwą zabezpieczającą. W większości dysków HDD talerze są wykonane z aluminium, pokryte są one nośnikiem magnetycznym o grubości kilku mikrometrów. Zapis oraz odczyty zapewnia nam, już wspomniana, głowica. Na każdą powierzchnię talerza, przypada jedna taka. Głowice są umocowane na pozycjonerach, które przymocowane do układu pozycjonującego, są odpowiedzialne za odpowiednie położenie głowicy. Ceny oscylują wokół ~70zł, za dysk o pojemności 500gb.

Dysk HDD ma swoje wady i zalety. Na co warto zwrócić uwagę to cena, stosunek ceny do pojemności jest naprawdę zadowalający. Niestety, prędkość tak owego dysku jest o wiele niższa od swojego konkurenta, od 50 MB / s do nawet 120 MB / s, za droższe egzemplarze. Lekki hałas towarzyszący pracy talerzy i głowicy w środku konstrukcji może być dla niektórych uciążliwy, jednak dla większości będzie on mało szkodliwy. Problemem przy tego typu dyskach, jest też wysoka szansa na awarie, co spowodowane jest ich głównie, mechaniczną budową.

Oferujemy serwis komputerowy, w tym wymieniamy i montujemy dyski!

Dysk SSD (solid-state drive)

Na zdjęciu widać dysk SSD
Zdjęcie przedstawiające dysk SSD

Czym jest dysk SSD? Jest to dysk, którego działanie opiera się na pamięci flash. Zastosowanie tego typu konstrukcji pozwala na osiąganie niesamowitych prędkości, od 250 MB/s do 1000 MB/s. Dysk SSD, w przeciwieństwie do dysku HDD, nie posiada żadnych ruchomych elementów. Dzięki swojej budowie mają również o wiele większą odporność na obrażenia mechanicznie, mogące wynikać z upadków, uderzeń czy wstrząsów. Dysk ten, idealnie, nadaję się do komputerów przeznaczonych dla graczy, czy też osób korzystających z wymagających programów. Ceny oscylują wokół ~250 zł, za dysk o pojemności 500gb.

Dysk SSD, jeśli chodzi o osiągi, przewyższa swojego konkurenta w każdym aspekcie. Jest szybszy, cichszy, bardziej odporny na uszkodzenia, po prostu jest lepszy. Co nie każdy wie, dyski SSD, są energooszczędne! W porównaniu do dysków HDD, można zaoszczędzić nawet ~15 zł miesięcznie, zakładając, iż komputer chodziłby przez 10 godzin dziennie. Jedyną wadą, jest cena, która gra tutaj ważną rolę. Patrząc na to z dalszą perspektywą, to właśnie dysk SSD może okazać się, tą tańszą opcją.

Dysk hybrydowy SSHD (solid-state hybrid drive)

Czym jest dysk SSHD? Jest to ciekawa konstrukcja, o której nie wielu słyszało. Charakteryzuje się połączeniem cech dysku HDD i SSD. Działa bardzo prosto! Pliki, z których korzystamy często, są zapisywane w pamięci flash, tak jak to jest w dyskach SSD, za to pliki multimedialne czy dużych rozmiarów, są przechowywane na talerzu, bądź zestawie talerzy, tak jak to jest w dyskach HDD. Ceny oscylują wokół ~100zł, za dysk o pojemności 500gb.

Podsumowanie

Dysk HDD jest o wiele tańszą, wolniejszą, ale zadowalającą opcją dla większości konsumentów. Nadaje się do użytkowania z komputera, w miarę płynnym stopniu. Dysk SSD pozwala nam na szybki odczyt danych, co nadaje się idealnie dla ludzi, którzy wymagają czegoś więcej od swojego sprzętu. Nie możemy zapominać o wysokiej cenie, która towarzyszy nośnikom SSD. Jeśli oczekujesz, by twój sprzęt działał najszybciej, to zdecydowanie polecam dysk SSD. Jednak, gdy bardziej zależy ci na niskiej cenie i nie najgorszej jakości to dysk HDD jest właśnie dla ciebie. Jeśli jednak nie masz tak dużego budżetu, a zależy ci na dobrej prędkości, można by się skusić na dysk SSHD, który daje nam możliwości dysku SSD w ograniczonym zakresie.

Oferujemy serwis komputerowy, w tym wymieniamy i montujemy dyski!

 

© copyright 2024