Druk etykiet – Avery Design & Print

Czasami podział strony w celu druku etykiet np. aby wydrukować kilka etykiet adresowych na jednej kartce może być uciążliwy. Z pomocą przychodzi darmowy program dostępny online Avery Design & print, który oferuje wiele gotowych szablonów do druku etykiet. Druk etykiet z tym programem stanie się łatwym i przyjemnym zadaniem. Sam program jest bardzo łatwy a zarazem intuicyjny w użyciu.

Przygotowanie etykiet do druku

Dla przykładu opiszę krok po kroku jak wydrukować kilka przykładowych etykiet adresowych do nadania paczki InPost w paczkomacie. 

Zdjęcie przedstawia czerwone opakowanie etykiet samoprzylepnych w lewym dolnym rogu opakowania są informacje 400 etykiet w opakowaniu oraz 105 x 148mm wielkości etykiet

 

 • Po wejściu w program Avery ukaże się nam okno logowania, jeżeli korzystamy z usługi jednorazowo możemy pominąć krok logowania się, jeśli zaś chcemy korzystać z programu możemy utworzyć darmowe konto. Dzięki niemu będziemy mieli szybki dostęp do wszystkich projektów które wcześniej wykonaliśmy.
 • W pierwszym właściwym kroku program prosi nas o wybranie szablonu z listy. Po lewej stronie ekranu mamy kategorie szablonów, zaś na górze możemy wyszukać odpowiedni szablon. Załóżmy że mamy takie opakowanie etykiet jak prezentowane obok:
 • Na opakowaniu w lewym dolnym rogu możemy zobaczyć wymiar pojedynczej etykiety. W tym przypadku 105 x 148mm.
 • Aby wybrać dobry szablon wpisujemy w wyszukiwarkę szablonów wymiary pojedynczej etykiety z opakowania czyli 105 x 148mm.

zdjęcie przedstawia listę wyboru szablonów w programie opisanym w artykule.

 • Wybieramy szablon L8003 który jest podzielony na 4 etykiety po 105x148mm każdy. W kwestii wyboru szablonu jedyne informacje które nas interesują to wymiar (wymiar pojedynczej etykiety podany w mm) oraz podgląd. 
 • Po wybraniu szablonu wybieramy dodatkowo projekt (orientację pionowa/pozioma lub gotowe projekty do wypełnienia tekstem)

Edytor Avery Design & Print

Po wybraniu interesującego nas projektu program przeniesie nas do edytora który wygląda następująco:zdjęcie przedstawia edytor etykiet w programie przestawionym w artykule

 • Z lewej strony ekranu mamy opcje dzięki którym możemy np. stworzyć naszą własną etykietę lub cokolwiek innego, możemy także wykorzystać opcję Obraz dzięki której wstawimy obraz wcześniej przygotowanej etykiety. 
 • Z prawej strony ekranu mamy bardzo ważną rzecz – Nawigator który ma podgląd arkuszu, możemy także dodać kolejne arkusze do projektu. W nawigatorze znajdziemy 2 opcje:
 1. Edytuj wszystkie – edytując jedną etykietę program wypełni nią resztę pól w szablonie.
 2. Edytuj jeden – możemy edytować każdą etykietę oddzielnie.
 • Na górze ekranu widzimy parę podstawowych opcji np. kopiuj, wklej, cofnij itd. Możemy także wybrać kolor tła etykiety.

Edycja etykiety w Avery

Wybieramy opcję Edytuj jeden ponieważ chcemy wydrukować jedną etykietę, następnie klikamy w opcję obraz po lewej stronie ekranu. Wybieramy zdjęcie z komputera które chcemy wydrukować w formie etykiety. Wielkość zdjęcia dostosowujemy przeciągając za jego rogi, zaś pozycję po prostu go przeciągając.zdjęcie przedstawia etykietę do nadania paczki w programie przedstawionym w artykule

Po zakończonej edycji wszystkich etykiet w arkuszu klikamy przycisk “Podgląd i wydruk” w prawym dolnym rogu ekranu. Zostaniemy przeniesieni na stronę z podglądem arkuszu gotowego do druku. Jeżeli uważamy że arkusz jest gotowy do druku jedyne co nam pozostało to kliknąć przycisk „Drukuj”, następnie pojawi się okno wyboru czy zapisać projekt, jeżeli będziemy chcieli go później edytować klikamy „Zapisz”. Następnie klikamy „Otwórz PDF” otworzy się nam gotowy plik PDF gotowy do wydruku lub pobrania.