Dostępna infografika

Co to tak właściwie jest infografika? Infografika jest to czytelna forma przekazania informacji w formie grafiki. Zaprojektowana jest ona w taki sposób, aby przekazać odbiorcy w jak najjaśniejszy i przystępny sposób złożone dane. Infografika ma za zadanie przykuć uwagę, a także umożliwić zapoznanie się z zawartością. Przykładem takiej infografiki jest schemat Warszawskiego metra:
Infografika przedstawiająca 2 linie metra warszawskiego i jej przystanki.

Dostępna infografika

Tworząc infografikę musimy zwrócić uwagę na odbiorców. Jeżeli chcemy stworzyć stronę internetową, która jest przyjazną dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, musimy pamiętać o tym aby infografiki które tworzymy  były wykonane w odpowiedni sposób. Poniżej opiszę parę ważnych punktów o których nie możemy zapomnieć projektując dostępną infografikę:

  • Plan – Musimy zadbać o to aby zachować logiczny plan naszej infografiki. Jest to przydatne dla osób z mniejszymi zdolnościami umysłowymi. Oprócz tego tekst powinniśmy stworzyć w jasny i klarowny sposób.
  • Kontrast – Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kontrastu, aby tekst był dobrze widoczny i czytelny. Zachowując odpowiedni kontrast oraz kolorystykę pomagamy osobom niedowidzącym oraz posiadającym daltonizm. W zachowaniu kontrastu może pomóc nam darmowe narzędzie które sprawdzi kontrast pod względem standardów WCAG, dostępne pod linkiem: https://webaim.org/resources/contrastchecker/.
  • Czcionka – Czcionka powinna być czytelna, bez kursywy, bez szeryfowa itd. ogólnie prosta i czytelna czcionka. O minimalnej wielkości 10/13px
  • Wszystkie linki oraz przyciski powinniśmy opisać rolą i aria-label, tak aby użytkownik wiedział do czego służy dany link. Wszystkie linki mają być rozróżnialne od reszty tekstu.