Czym jest Google Search Console i jak z niego korzystać?

Logo Google z dopisem Search Console
Logo Google z dopisem Search Console

Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to bezpłatny program, który pomaga deweloperom stron internetowych, na monitorowanie pozycji witryn w wynikach wyszukiwania. Nie trzeba się rejestrować, aby twoje strony wyświetlały się w wyszukiwarce Google. Ta usługa umożliwia ci, byś sprawniej mógł poznać i polepszyć obiór twojej strony przez Google.

Wyszukiwarka google pod lupąCo umożliwia Search Console?

Google udostępnia nam narzędzia do: sprawdzania, czy Google może znaleźć i zindeksować Twoją witrynę, rozwiązywaniu problemów z indeksowaniem, sprawdzanie, w których witrynach znajdują się linki do Twoich stron, eliminowanie problemów ze stronami AMP, obsługą na urządzeniach mobilnych i innymi funkcjami wyszukiwarki. Otrzymujemy również dostęp do raportów, np. dotyczących ruchu w wyszukiwarce Google związanym z Twoją witryną.

Dla kogo zostało stworzone Search Console?

Google stworzył to narzędzie, dla każdego, kto chciałby monitorować swoją stronę internetową. Specyficzne Google wspomina o: Właścicielach firm, specjalistach ds. SEO i marketerach, administratorach witryn oraz programistach witryn.

Jak założyć konto na platformie?

Oczywiście musisz mieć konto Google, bez tego nie ruszymy dalej. Proces rejestracji zaczynamy od weryfikacji, o którą poprosi cię Google zaraz po zalogowaniu. Ma to na celu sprawdzić, czy mamy uprawnienia do podanej domeny. Dlaczego taka weryfikacja ma miejsce? Korzystając z GSC, mamy dostęp do analiz tylko naszej domeny. Google musi mieć pewność, że strona należy do nas. Gdy zakończymy proces weryfikacji, zostaniemy odesłani do Google Analytics. Jeśli przejdziemy do ustawień usług, będzie tam opcja łączenia kont z GSC.

Miniaturka filmu od Google, na temat Google Search Console
Film od Google, na temat Search Console