Co to LoRaWAN?

Co to LaRaWAN?

LoRaWAN jest to skrót od z ang. Long Range Wide Area Network czyli Rozległa sieć dalekiego zasięgu. Wykorzystuje ona technologię open source. Zaprojektowana z myślą o Internecie rzeczy (IoT) technologia LoRaWAN zapewnia znacznie większy zasięg niż połączenia Wi-Fi lub Bluetooth.

Jaka jest różnica między LoRa i LoRaWAN?

Różnica między LoRa i LoRaWAN jest znaczna LoRa w porównaniu do Long Range Wide Area jest technologią zastrzeżoną należącą do firmy “Semtech” produkującej chipy. Wykorzystuje ona technologię Chirp Spread Spectrum która konwertuje częstotliwości radiowe na bity, aby mogły być transportowane przez sieć. Long Range Wide Area Wykorzystuje LoRa. Ale odnosi się konkretnie do sieci i sposobu, w jaki przepływają przez nią transmisję danych.

Jaki jest zasięg LoRaWAN?

Long Range Wide Area sprawdza się dobrze w pomieszczeniach jak i na otwartych przestrzeniach, chodź to zależy od lokalizacji. Wykorzystuje częstotliwości poniżej 1 GHz i bardzo wąskie pasmo częstotliwości, co zapewnia dobre pokrycie i penetrację wnętrz. Aby korzystać z LaRaWAN wymagane jest pokrycie interesującego nas obszaru nadajnikami tak aby urządzenia, czujniki i tp. ale nie musimy budować własnej sieci możemy skorzystać z jednej z kilku już zbudowany sieci jedną z najpopularniejszych jest sieć Helium która ma także przypisaną do niej krypto walutę Helium.