Backup danych – najlepsze programy

Ilustracja kłódki na niebieskim zero jedynkowym tleCzym jest backup danych?

Backup danych to kopia zapasowa naszych plików. Wyróżniamy dwie kategorie backup’u: pierwsza tworzy jedynie obraz danych, druga na faktycznej kopii danych. Zależnie od naszych potrzeb, jeśli chcemy zachować nasze aplikacje, to potrzebujemy programu, który tworzy obraz danych. Jeśli jednak tylko zależy nam na konkretnych plikach, to potrzebujemy programu z drugiej kategorii. Programy tworzące obraz danych potrzebują dużej ilości miejsca na dysku, ponieważ zapisują dosłownie wszystko. Pozwalają nam przywrócić cały system, do poprzedniego stanu. Jeżeli mieszkasz w Kosakowie, Rumii, Mrzezinie lub Gdyni Pogórzu, to możesz się zwrócić do nas i pomożemy w konfiguracji programu.

Najlepsze darmowe programy do backup’u danych 

Na rynku występują darmowe i płatne programy, do sporządzenia kopi zapasowej. Darmowe charakteryzują się znacznie mniejszymi możliwościami, które możemy ( w większości przypadków) odblokować po kupieniu lepszej wersji. Uspokajając, bez wkładu finansowego, możemy sprawnie wykonać wszystkie niezbędne zadania.

1.EaseUS Todo Backup Free

Link do pobrania

EaseUS Todo Backup Free jest najczęściej polecanym darmowym programem, do backup’u danych. Pozwala użytkownikom, na swobodne tworzenie kopii zapasowej, w wybranym poprzez siebie folderze. Udostępnia nam narzędzia do kopii pojedynczych plików, jak i całego systemu. Bezpłatna wersja umożliwia korzystanie z wszystkich trybów robienia backupu (pełny, przyrostowy, różnicowy i planowany). Przejrzysty interfejs tylko jeszcze bardziej zachęca, do wybrania właśnie tego oprogramowania.

Screenshot InterfejsU EaseUS Todo Backup Free
Interfejs EaseUS Todo Backup Free

2.AOMEI Backupper Standard

Link do pobrania

AOMEI Backupper Standard jest przeznaczony do domowego użytku programem, który poprzez swój prosty interfejs, nie powinien stanowić żadnego problemu w obsłudze. Dostajemy dostęp do backup’u plików, katalogów, partycji, a także dysku lub systemu oraz opcje przywracania. Jeśli chcemy przenieść dane na inny nośnik bądź prowadzimy modernizacje z dysku HDD na SSD (więcej informacji pod linkiem) to ten program również umożliwia nam taką opcję.

screenshot interfejsu AOMEI Backupper Standard
Interfejs AOMEI Backupper Standard

3.Macrium Reflect Free

Link do pobrania

Kolejnym oprogramowaniem jest Macrium Reflect Free. Jeśli chcemy zarchiwizować cały system, to można powiedzieć, że nie znajdziemy lepszego darmowego programu. W przypadku kopii pojedynczych plików sprawdzi się dosyć dobrze. W zestawie otrzymujemy również: automatyczną weryfikację poprawności danych, kompresję kopii zapasowych, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca, łatwe przeglądanie zarchiwizowanych danych, tworzenie szablonów planów backupu, planowane tworzenie kopii, narzędzia do zarządzania backupami. Interfejs jest nieco mniej przejrzysty, od swoich poprzedników.

Screenshot interfejsu Macrium Reflect Free
Interfejs Macrium Reflect Free

4.SyncBackFree

Link do pobrania

Ostatnim darmowym programem na tej liście jest SyncBack Free. Działa on na wszystkich systemach Windows, zaczynając od XP. (Na Windows XP jedynie z SP3) Płatna wersja tego programu umożliwia nam archiwizacje w obrębie różnych systemów operacyjnych. Na przykład pomiędzy Windows i MacOS czy Android. SyncBackFree pozwala nam na swobodną archiwizację wraz z synchronizacją plików i możliwą kompresją danych oraz przywracanie plików.

Screenshot interfejsu SyncBackFree
Interfejs SyncBackFree

Najlepsze płatne programy do backup’u danych 

Poprzednie 4 programy posiadają płatne wersje. Więc jeśli czegoś nam zabrakło, a spodobały nam się programy z poprzedniego zestawienia, warto sprawdzić, czy płatne wersie nie oferują tego, czego oczekujemy.

1.Paragon Backup & Recovery

Link do wersji próbnej

Zestawienie płatnych opcji otwiera Paragon Backup & Recovery, jeśli liczycie na większą szybkość, szersze możliwości oraz niezawodność, to warto sprawdzić ten program. Program udostępnia nam narzędzia, które dokładnie określą zakres kopii zapasowej i wykonają różnicowy lub przyrostowy backup. Różnicowy pozwala zaoszczędzić miejsce, a przyrostowy daje większą elastyczność, przy przywracaniu plików. Program ten posiada też “filtry”, które ułatwiają odnajdywanie zgubionych lub utraconych plików.

Cena to 199zł.

Screenshot Interfejsu Paragon Backup & Recovery
Interfejs Paragon Backup & Recovery

2.Acronis True Image

Link do wersji próbnej 

Acronis True Image równie dobry co Paragon Backup & Recovery, jego najmocniejszymi atutami są przejrzystość oraz wszechstronność. Do wyboru otrzymujemy standardową kopię pojedynczych plików i folderów, pełny obraz dysku, klonowanie oraz backup ciągły bądź oparty na harmonogramie. Kopę zapasową możemy zaszyfrować i w miarę potrzeby, przechowywać na dysku twardym, a także bądź chmurze.

Ceny zaczynają się od 230zł.

Screenshot Interfejsu Acronis True Image
Interfejs Acronis True Image

3.Ferro Backup System

Link do wersji próbnej 

Tutaj mamy coś, co idealnie sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych. Ferro Backup System to aplikacja sieciowa, do tworzenia backup’u serwerów, stacji roboczych, komputerów oraz maszyn wirtualnych. Program umożliwia opcje automatycznej archiwizacji danych oraz w przypadku jakiejś awarii umożliwia szybkie przywrócenie plików. Oferuje on również dosyć ciekawą opcję backup’u otwartych plików, czyli np. otwartych skrzynek pocztowych, z których aktualnie korzystają pracownicy.

Ceny zaczynają się od  840 zł za 5 stanowisk.

 

Screenshot Interfejsu Ferro Backup System
Interfejs Ferro Backup System

Ashampoo Backup Pro 14

Link do strony producenta

Ostatnia w tym zestawieniu, lecz nie mniej ciekawa propozycja to Ashampoo Backup Pro 14. Interfejs mile zaskakuje, swoim przyjemnym dla oka wyglądem oraz szeroką gamą funkcji. Program ten umożliwia wykonywanie kopii zapasowych konkretnych plików, całych partycji, a także całego systemu. Proces tworzenia kopii zapasowej odbywa się w tle, nie ingerując w naszą prace na urządzeniu. Możemy zapisywać kopie w wielu różnych nośnikach: na dysku lokalnym, a także zewnętrznym oraz w chmurze. Dane mogą być szyfrowane za pomocą klucza AES 256-bit.

Ceny zaczynają się od 100zł

Screenshot interfejsu Ashampoo Backup Pro 14
Interfejs Ashampoo Backup Pro 14

Wykonanie strony: Nautil Sp. z o.o.