• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Jak wygląda sytuacja z dostosowaniem stron internetowych instytucji publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Jak wygląda sytuacja z dostosowaniem stron internetowych instytucji publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Problem ten został poruszony przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskim, który w rozmowie z Anną Streżyńską. Stwierdził on, że „Dostępność narzędzi informatycznych oraz dostosowanie ich do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sposób nierozerwalny wiąże się z konstytucyjnym prawem dostępu do informacji, w szczególności z prawem do informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne”.

Jak wiadomo termin dla dostosowania wszystkich publicznych serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami upłynął w dniu 31 maja 2015 r. Tymczasem jak wynika z raportu opublikowanego w 2013 r. przez rzecznika we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego wynikało, że żaden z badanych portali internetowych nie był wówczas w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami oraz innych osób narażonych na wykluczenie cyfrowe. Progres był widoczny rok później. Już część stron instytucji publicznych spełniała wymogi użyteczności.

Jak sytuacja wygląda w 2015 roku – przeczytaj rozmowe rzecznika z ministrem cyfryzacji tutaj.