Uruchamianie komputera z telefonu

Wprowadzenie

Każdy z nas stara się w jak największym stopniu ułatwić sobie pracę jak i codzienne życie. Wyobraźmy sobie taki scenariusz, pijemy poranną kawę gdy nagle przypominamy sobie o rzeczy którą powinniśmy dziś wykonać na komputerze. Zamiast czekać aż komputer się uruchomi możemy uruchomić go z poziomu telefonu i zaraz po dopiciu ostatniego łyka kawy zasiąść do gotowego do pracy stanowiska. Jak to zrobić?

 

WOL

Z angielskiego Wake On Lan co oznacza pobudzić po Lanie czyli połączeniu internetowym. Niestety nie każde z urządzeń będzie w stanie skorzystać z tego udogodnienia, najpierw musimy sprawdzić czy nasz komputer bądź laptop wspiera wol, możemy to sprawdzić na dwa sposoby:

-Wpisując nazwę urządzenia w Internecie z dopiskiem WOL

-Sprawdzając za pomocą opcji systemu Windows czy posiadamy opcję WOL

 

Kalibracja WOL

Najpierw należy sprawdzić czy ustawienia w biosie są odpowiednie. Podczas uruchamiania urządzenia przytrzymujemy przycisk F2(jest on zależny od modelu płyty głównej bądź laptopa). Następnie sprawdzamy ustawienie WOL w zależności od modelu biosu może to brzmieć inaczej, jeżeli mamy z tym problem najlepiej będzie wpisać w Internet model biosu +”bios WOL” w ten sposób zobaczymy jaką nazwę na naszym urządzeniu przyjął WOL.

Motherboard]How to set and enable WOL(Wake On Lan) function in BIOS | Official Support | ASUS Global

Następnie uruchamiamy nas system. Wyszukujemy menedżer urządzeń. Z listy urządzeń wybieramy karty sieciowe a następnie interesującą nas kartę sieciową. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości.

Przechodzimy do ustawień zaawansowanych i sprawdzamy czy pakiet magic pocket jest aktywowany.

Następnie przechodzimy do zarządzania energią i upewniamy się czy żadne z ustawień nie blokuje nam przebudzania urządzenia.

Po wykonaniu wszystkich kroków nasz komputer jest gotowy do uruchamiania zdalnego z WOL. Jedyne co nam zostało to pobrać aplikację która nam to umożliwi osobiście jeśli chodzi o aplikacje mobilną polecam “Wake On Lan” autorstwa Mike Webb, natomiast jeśli chodzi o aplikację desktopową polecam “Easy WOL (Wake on LAN)” autorstwa Arunas Adomaitis.

© copyright 2024