• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Windu CMS dobra alternatywa dla popularnych CMS

Windu CMS dobra alternatywa dla popularnych CMS

WinduCMS jest dosyć młodym CMS-em polskiej produkcji. Pierwsza jego wersja powstała w 2006 roku za sprawą Adama Czajkowskiego. To on jest twórcą tego ciągle rozwijającego się systemu do zarządzania treścią. Jak to się stało, że doszło do powstania Windu CMS? Jak powiedział sam autor skryptu system powstał dlatego by zapełnić luki jakie zawierały najbardziej popularne CMS-y a więc DRUPAL, WORDPRESS itp. Tym co najbardziej wyróżnia ten system spośród innych to szybkość działania. W badaniu szybkości działania systemów CMS przeprowadzonego przez portal DevBoard Windu uplasował się na czwartym miejscu wyprzedzając między innymi takie tuzy jak Drupal, WordPress i Joomla. Pełny raport z badania znajduje się na stronie http://devboard.pl/testy-wydajnosci-10-systemow-cms.

System WinduCMS skierowany jest dedykowany przede wszystkim dla małych i średnich agencji interaktywnych oraz osób prywatnych, które wykonują strony internetowe. Do zarządzania systemem niezbędne jest podstawowa wiedza z zakresu HTML i CSS. Cała reszta jest zarządzana za pomocą wizualnego edytora. Autorzy kładą szczególny nacisk na to aby system był jak najbardziej intuicyjny i prosty w obsłudze.

Instalacja Windu jest niezwykle prosta. Wystarczy skopiować wymagane pliki na serwer ftp (łącznie 16mb) a następnie uruchomić specjalny instalator. Skrypt nie wymaga posiadania bazy danych MySql. System wykorzystuje SQLite – uproszczona wersja bazy danych, w której dane przechowywane są w pliku na tym samym serwerze co systemu. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące instalacji wraz z filmikami instruktażowymi dostępne są w na stronie domowej systemu CMS.

System jest bezpłatny w wersji z pewnymi ograniczeniami. Wersja płatna zawiera szereg modułów usprawniających jego działanie.

t_windu_143

Więcej informacji o systemie znajduje się na stronie: http://pl.windu.org/