• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Rola protokołu DHCP w sieciach komputerowych

Rola protokołu DHCP w sieciach komputerowych

Każde urządzenie, które łączy się z siecią musi unikalny adres IP. Administratorzy sieci przypisać statyczne adresy IP routerów, serwerów, drukarek i innych urządzeń sieciowych, których lokalizacje (fizycznych i logicznych) nie mogą zmienić. Są to zazwyczaj urządzenia, które świadczą usługi na rzecz użytkowników i urządzeń w sieci; w związku z tym, adresy przypisane do nich powinna pozostać stała. Dodatkowo, adresy statyczne umożliwiają administratorom zarządzać tymi urządzeniami zdalnie. Łatwiej dla administratorów sieci, aby uzyskać dostęp do urządzenia, gdy można je łatwo określić jego adres IP.

Niemniej jednak, komputerów i użytkowników w organizacji, często zmieniają miejsca, fizycznie i logicznie. To może być trudne i czasochłonne dla administratorów do przydzielania adresów IP, za każdym razem nowy ruchów pracowniczych. Dodatkowo, w przypadku pracowników mobilnych pracujących z odległych miejsc, ręcznie ustawiając odpowiednie parametry sieci może być wyzwaniem. Nawet dla klientów stacjonarnych, instrukcja przypisania adresów IP i innych informacji adresowania prezentuje obciążeń administracyjnych, zwłaszcza w miarę rozwoju sieci.

Wprowadzenie serwera do sieci lokalnej Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) upraszcza zadanie adresy IP obu komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Korzystanie z centralnego serwera DHCP umożliwia organizacjom zarządzać wszystkie dynamiczne przypisanie adresu IP, z jednego serwera. Praktyka ta sprawia, że ​​bardziej efektywne zarządzanie adres IP oraz zapewnia spójność w całej organizacji, w tym oddziałów