Rodzaje serwisów internetowych – serwisy społecznościowe

Serwisy społecznościowe to rodzaj portalu internetowego, który jest współtworzony przez grupę osób o podobnych zainteresowaniach lub poglądach. Tworzą go komunikatory do rozmów, fora i listy dyskusyjne. Istotą serwisów społecznościowych jest interakcja pomiędzy użytkownikami. Przejawia się ona m.in. w tworzeniu list znajomych, wysyłaniu wiadomości prywatnych pomiędzy użytkownikami, a także w sprawnym przepływie informacji, która odbywa się głównie za pomocą forów dyskusyjnych, blogów i stron pogawędek.

Serwisy społecznościowe
Serwisy społecznościowe

Serwisy społecznościowe wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych . To tam na początku XXI wieku powstały pierwsze serwisy: friendster.com, tribe.net, które odniosły olbrzymi sukces. Przełomowym momentem w ich rozwoju było powstanie portalu Myspace.com. To na wzór tego portalu powstał największy dziś serwis społecznościowy – facebook.com. W Polsce prym wśród serwisów społecznościowych pod względem popularności wiedzie Nasza-Klasa (dziś NK). Pierwszym zaś polskim portalem tego typu był Grono.net, które powstało
w 2003 roku.

Do zasadniczych atutów portali społecznościowych zaliczyć należy:

  1. Możliwość stworzenia profilu użytkownika zawierającego dane osobowe.
  2. Możliwość wyszukiwania i dodania do listy znajomych osób posiadających profil użytkownika.
  3. Możliwość tworzenia i udostępniania galerii zdjęć i filmów.
  4. Możliwość pisania elektronicznego pamiętnika.

Oprócz wyżej wymienionych cech występują także inne, nadające poszczególnym serwisom ich indywidualny charakter. Jeżeli chodzi o dostępność tych portali społecznościowych, to większość z nich umożliwia darmową rejestrację konta. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia jego funkcjonalności – za takie rozwiązanie jest już pobierana opłata. Korzystają z tego przede wszystkich serwisy randkowe.