• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Innowacyjne płacenie telefonem

Innowacyjne płacenie telefonem

płacenie telefonem NFC HCE BLIK

Funkcja płacenia telefonem.

Rozwój nowych technologii przyczynia się do powstawania coraz to nowszych i użyteczniejszych rozwiązań. Jedną z takich nowości jest funkcja płacenia telefonem. Dzięki niej nie musimy już w pośpiechu szukać portfela, aby znaleźć w nim gotówkę bądź kartę. Przy płaceniu za zakupy wystarczy wyjąć telefon i przybliżyć go do terminala w sklepie. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia własność telefonu pozwalająca na obsługiwanie technologii NFC lub HCE. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i pozwala nie tylko zwiększyć komfort i wygodę klientów, ale także usprawnić proces opłaty w sklepach.

Technologia HCE.

HCE jest technologią, w której nie jest konieczne korzystanie z przeznaczonej do tego karty SIM. W technologii HCE do przechowywania danych wykorzystuje się chmurę, dzięki czemu dane nie są zapisywane w telefonie i nie są podatne na wykradzenie. Korzysta się, także z aplikacji mobilnych banków do autoryzacji danych. Trzeba, jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z tej technologii trzeba włączyć funkcje NFC w telefonie, a także odpowiednio skonfigurować system Android, w taki sposób, aby wskazać dane karty, z której automatycznie mają wykonywane być płatności.

BLIK.

Kolejną możliwością płacenia za zakupy w sklepie jest system BLIK. Dostępny jest on wyłącznie w niektórych bankach. Do korzystania z BLIK-a wymagany jest stały dostęp do Internetu. Operacje wykonywane są w następujący sposób, w pierwszej kolejności użytkownik wysyła żądanie przeprowadzenia np. płatności. Następnie na jego telefon wysyłany jest 9-cyfrowy kod, który wprowadzony zostaje do terminala. Następuje autoryzacja kodu przez bank i możliwe jest ukończenie transakcji. Cały proces zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.

Android Pay

Android Pay jest dość młodą usługą w Polsce. Od niedawna dostępna jest dla niektórych banków działających w naszym kraju. Użytkownicy mogą korzystać z niej dopiero od roku. Do działania usługi wymaga się instalacje specjalnej aplikacji i uruchomienia technologi NFC. Cały proces konfiguracji aplikacji jest bardzo łatwy i intuicyjny. Płacąc przy pomocy Android Pay, pamiętać trzeba, że posiada on zabezpieczenie polegające na tym, że przy płatnościach na kwotę większą niż 50 zł wymagane jest wprowadzenie odpowiedniego numeru PIN.

 

 

 

Privacy Preference Center