Fotografia Produktowa

Czym jest fotografia produktowa?

Na pewno macie w domu rzeczy których już nie używacie i chcielibyście je sprzedać. Jak wiadomo prezentacja produktu to klucz do jego udanej sprzedaży. Tu przydaje się dziedzina fotografii zwana fotografią produktową inaczej packshot. Fotografia produktowa polega na jak najlepszym zaprezentowaniu detali i jakości produktu za pomocą zdjęć, dużą rolę odgrywa tu tzn. kompletność zdjęć czyli pokazanie produktu z różnych stron tak aby klient nie musiał dopytywać się o to jak np. aparat wygląda z tyłu.

zdjęcie miodu na białej podstawce

Czego potrzebuję by zacząć?

Właściwie to nic poza aparatem, i oczywiście produktem który chcecie sfotografować. Musicie jednak pamiętać o paru ważnych zasadach. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie światło, tutaj dobrze  zaaplikuje się światło dzienne. Zdjęcia wychodzić będą najlepiej robione wczesnym popołudniem. Gdy jednak zdecydujemy się wydać parę groszy to polecam zaopatrzyć się w namiot bezcieniowy który z pewnością ułatwi nam oświetlanie naszego produktu.

Kolejną rzeczą jest tło, najbardziej sprawdza się  białe, neutralne. Warto pozbawić je dodatków i rzucających się w oko kolorów które mogły by odciągnąć uwagę kupca od samego produktu. Jeśli nie posiadacie komory bezcieniowej to żaden problem. Znajdźcie w domu białą ścianę dosuńcie do niej coś na czym może stać produkt i połóżcie na to biała kartkę papieru.

Ostatnią a często zapominaną przez wiele osób zasadą jest przygotowanie fotografowanego produktu. Nieważne jak piękne zdjęcie zrobimy nikt nie kupi ubrudzonych butów czy zakurzonego radia. Pamiętajcie by przed fotografowaniem sprawdzić czy trzeba coś gdzieś przetrzeć.

 

                              na obrazku znajduje własno ręcznie zrobiona komora bezcieniowana obrazku znajduje się komora bezcieniowa

Powyżej prowizoryczna komora bezcieniowa obok niej normalna.

Co z kamerą?

Zdjęcia jesteśmy wstanie robić nawet telefonem, jedna rada którą mogę dać każdemu nieważne jakiego sprzętu używa to żeby wyposażyć się w statyw. Pomoże on nam uzyskać odpowiednią ostrość nawet jeśli robimy zdjęcia zwykłym smartfonem. W internecie można znaleźć po taniości wiele modelów przeznaczonych dla telefonów lub kamer.

zdjęcie miodu na białej podstawce zrobione telefonem

Edycja zdjęć

Jeśli chcecie poprawić co nieco w post produkcji, stawiajcie na naturalność. Nie zalecane jest używanie filtrów. Zdjęcie powinno jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość, o to przecież chodzi klientowi. Rzeczy typu sztuczne usuwanie zarysowań czy wgnieceń odpada. Oczywiście usunięcie waszego odbicia w np. lustrze czy dodanie cienia słoikowi z miodem nie jest niczym złym.

Jak widać fotografia produktowa nie jest niczym trudnym a pomaga osiągnąć świetne efekty. Jeśli szukasz sposobu na jeszcze lepsze sprezentowanie swojego produktu możesz też sprawdzić artykuł o Packshot 360.

obrazek miodu po obróbce graficznej