Co to sieć helium?

 

Co to sieć helium?

Sieć helium jest to zdecentralizowana oraz globalna sieć bezprzewodowa o dalekim zasięgu LoRaWAN. Pojęcie LoRaWAN jest wytłumaczone w artykule „Co to LoRaWAN” . Jest w stanie zapewnić zasięg dla urządzeń IoT. Sieć składa się z hotspotów i anten które mają na celu zapewnić zasięg sieci. Tutaj oficjalna strona Helium.

Co to IoT

IoT inaczej internet rzeczy. Jest to sieć połączonych urządzeń które mogą się między sobą komunikować oraz udostępniać dane użytkownikom przez internet. Są to urządzenia takie jak: czujniki temperatury, barometry, chipy zwierzęce, lokalizatory pojazdów lub na przykład hulajnóg elektrycznych które możemy wypożyczyć. Urządzeń takich na świecie jest coraz więcej a ich obsługa wymaga dobrego połączenia z siecią. Taką właśnie sieć buduje Helium.

Na czym polega Helium?

Oprócz tego sieć helium jest połączona z kryptowalutą Helium (HNT). A za udział w sieci tzn. budowanie hotspotów zostajemy nagrodzeni kryptowalutą Helium. Helium ponadto działa w jednym z najnowszych algorytmów roboczych “Proof of coverage” co znaczy że kryptowalutę dostajemy nie tylko za wykonaną pracę ale także za pokrycie terenu zasięgiem.

Za co otrzymujemy Helium?

Kryptowalutę Helium możemy otrzymać na kilka sposobów. Na przykład:

  • Za przekazywanie informacji na temat urządzeń IoT. Im więcej tego typu urządzeń będzie w zasięgu naszego hotspota tym więcej będziemy mogli zarobić.
  • Za sprawdzanie czy inne hotspoty w zasięgu naszego działają. Im więcej będzie hotspotów w zasięgu naszego tym więcej będziemy w stanie zarobić.