Co to opis alternatywny?

Co to opis alternatywny?

Opis alternatywny pozwala niewidomym przeczytać treści obrazków. Treść tekstu alternatywnego odtwarzana jest przez czytniki ekranu. Jeśli nie byłoby opisu alternatywnego osoba niewidząca usłyszy np. logo_firmy.png lub co gorsze np. Zrzut_ekranu_5795498. Tekst alternatywny skierowany jest głównie do osób niewidomych które nie mogą zobaczyć grafiki znajdującej się na stronie. Opis alternatywny powinien być krótki maksymalnie powinien mieć 250 znaków. Warto pamiętać że osoba niewidząca też powinna móc przynajmniej wyobrazić sobie co przedstawia grafika więc trzeba się postarać aby opis był jak najbardziej szczegółowy. Przy czym trzeba pamiętać że osoba ta musi wysłuchać tych wszystkich informacji, a to zabiera jej czas.

Jak dodać opis alternatywny w WordPress?

Dodanie opisu alternatywnego w WordPress jest bardzo proste wystarczy kliknąć na zdjęcie do którego chcemy go dodać. Następnie kliknąć ołówek “Edytuj”. Otworzy się okno “Szczegóły obrazka”. W polu tekstowym “Tekst alternatywny” wystarczy wpisać tekst opisujący zdjęcie, a na koniec kliknąć przycisk aktualizuj i gotowe.

Zrzut ekranu przedstawiający okno edycji obrazu w systemie WordPress

Jak dodać opis alternatywny do dokumentów?

Tak jak w przypadku WordPress dodawanie opisu alternatywnego do Microsoft Word oraz do Dokumentów Google jest równie proste. W przypadku Worda trzeba kliknąć na interesujący nas obraz w prawym górnym rogu należy wybrać zakładkę “Tekst alternatywny” jeśli jej nie widać należy kliknąć 3 kropki. Teraz wystarczy wypełnić tytuł oraz opis Tekstu alternatywnego i gotowe

Zrzut ekranu przedstawiający zakładkę edycji obrazu w Microsoft Word

W przypadku Dokumentów Google wystarczy kliknąć na zdjęcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję “Tekst alternatywny”. Oraz tak jak w przypadku Worda wypełnić Tytuł oraz opis tekstu alternatywnego, a na koniec kliknąć przycisk OK i gotowe.

Zrzut ekranu przedstawiający okno edycji obrazu w programie Dokumenty Google