• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Bezpłatne narzędzia do przeprowadzenia audytu

Bezpłatne narzędzia do przeprowadzenia audytu

Przedstawimy dzisiaj bezpłatne narzędzia pozwalające na przeprowadzenie audytu serwisu internetowego pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0. Narzędzia pozwalają zbadać bardzo dużą liczbę wytycznych tego standardu jednak posiadają pewne ograniczenia.
Poniżej przedstawiamy listę 2 najpopularniejsze narządzi online.

  1. WAVE (http://wave.webaim.org/)

Jest to popularne narzędzie pozwalające na przeprowadzenie dość szczegółowego audytu strony. Umożliwia między innymi wykrycie błędów zarówno strukturalnych jak i wizualnych. W pierwszej kolejności aplikacja sprawdza czy kod strony jest poprawny a więc czy zawiera poprawnie sformułowane nagłówki (częstotliwość ich występowania i prawidłowa hierarchia), bada czy elementy nietekstowe (obrazki, wideo itp.) posiadają tekst alternatywny a odnośniki atrybut TITLE.
Dużą zaletą programu jest możliwość wyświetlenia strony bez żadnych styli (tak jak robią to programy czytające strony dla osób niepełnosprawnych). Inną przydatna opcją jest sprawdzenie kontrastu strony (czy jest zachowana poprawny kontrast pomiędzy kolorem tekstu a tłem).

  1. Utilitia (https://validator.utilitia.pl/)

Polski walidator pozwalający na szczegółowe zbadanie strony internetowej pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Prosty interfejs pozwala na intuicyjne poruszanie się po interfejsie narzędzia. Walidator pozwala na wybór możliwych rzeczy do zbadania strony. O ile w WAVE wszystkie błędy na stronie pokazane są „na żywo” na stronie to w tym narzędziu widnieje tylko informacje o lokalizacji błędu. Oprócz lokalizacji jest również krótka adnotacja co jest źle (i to najczęściej w języku polskim). Posiadając konto w serwisie możemy bez ograniczeń przeprowadzić audyt każdej strony. Osoby chcący skorzystać z narzędzia nie posiadając konta mają tylko wybrane jego funkcjonalności.
Oba narzędzia pozwalają na przeprowadzenie dobrego audytu. Nie zastąpi to jednak audytu eksperckiego, który poza niezgodnościami ze standardem WCAG 2.0 może wykryć także inne nieprawidłowości na stronie.