• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Zagrożenia zinformatyzowanego świata

ataki cyberprzestępców

Zagrożenia zinformatyzowanego świata

Istota ochrony informacji.

W dzisiejszych czasach ochrona informacji stała się dużo większym wyzwaniem niż jeszcze kilkanaście lat temu.  Ma to bezpośredni związek z rozwojem technologicznym,  który miał miejsce przez ostatnie lata. Dane przechowywane są już nie tylko na fizycznych nośnikach USB, ale także w chmurach czy smartfonach.  Stosowanie złożonych technologii wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty informacji. Bardzo ciężko jest zabezpieczyć technologię w taki sposób, aby możliwe było odparcie każdego ataku cybernetycznego, a to dlatego, że nawet najmniejszy błąd programisty, może zostać bezlitośnie wykorzystany przez cyberprzestępcę.

Statystyki.

Badania udowadniają – skala zagrożenia z roku na rok wzrasta. Ponad 57% respondentów w przeprowadzanym badaniu odpowiedziało, że kiedykolwiek padło ofiarą ataku cybernetycznego. Pozostaje pytanie, czy pozostałe osoby nie padły atakom cyberprzestępców, czy padły i po prostu nie zdawały sobie z tego sprawy. Ponad 67% respondentów, którzy padli ofiarą ataku odpowiedziało, że o dowiedzieli się o nim od osoby trzeciej po czasie 150 – 200 dni od daty pierwszej penetracji systemu informatycznego.

Motywy i sposoby działania cyberprzestępców.

Wyróżnione są dwa rodzaje motywów, którymi kierują się cyberprzestępcy. Jest to motyw polityczny i motyw związany z pozyskaniem pieniędzy. Motyw polityczny wykorzystywany jest przez niektóre Państwa w celu wykradzenia informacji. Cechuje się bardzo dużą skutecznością i zastosowaniem innowacyjnych technologii. Motyw związany z pozyskiwaniem pieniędzy polega na implementacji w systemie użytkownika kodu, który może wykradać dane użytkownika, blokować system i żądać opłaty za jego odblokowanie. System infekuje się na różne sposoby, a jednym z najczęstszych jest przesłanie użytkownikowi w odnośniku zainfekowanego pliku.