• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Zabezpieczenie strony i usunięcie wirusów i malware

Zabezpieczenie strony i usunięcie wirusów i malware

System zarządzania treścią WordPress cieszy się dużą popularnością zarówno wśród twórców zaawansowanych stron internetowych jak i użytkowników prowadzących zwykłego bloga. To co cieszy się dużą popularnością wśród zwykłych użytkowników przykuwa również uwagę użytkowników, którzy na tej popularnością chcą zyskać – często w sposób nieetyczny.

Do takich czynności można zaliczyć m.in. tworzenie szkodliwych robaków mających na celu dopisanie do plików strony internetowych złośliwych skryptów. Niektóre z tych skryptów są nieszkodliwe, łatwe do odnalezienia i usunięcia. Istnieję jednak i takie, które są dodatkowo zakodowane a mogą całkowicie zablokować stronę. Przykładowo złośliwy skrypt może tworzyć nowe pliki, edytować wartość już istniejących a nawet masowo wysyłać maile (spam). Jeżeli w porę nie usuniemy tego skryptu i wszystkich zmian jakie wykonał to nasza strona może trafić na czarną listę. Z pewnością mieliście już do tej pory do czynienia z poniższym komunikatem

wirus

Dodatkowo adres ip serwera na którym znajduje się strona internetowa może trafić na czarną mailową. Efektem tego jest oznaczenie wszystkich wiadomości z domeny znajdującej się na czarnej liście jako spam.

Jak zabezpieczyć się przed niepożądanym działaniem? Przede wszystkim na bieżąco monitorować naszą stronę i jej pliki czy przypadkiem coś nie zostało nadpisane. Warto również odpowiednio ustawić prawa dostępu do takich plików jak .htaccess i wp-config.php (ustawiając wartość na 444). Można również zainstalować wtyczki zwiększające bezpieczeństwo strony (np. iThemes Better Security).

Co jednak zrobić w sytuacji gdy nasza strona trafiła już na czarną listę? W tej sytuacji należy usunąć niebezpieczne skrypty i pliki, oczyścić WordPressa oraz zgłosić stronę jako bezpieczna (można to zrobić za pośrednictwem Google Seach Console.

Jeżeli nie masz doświadczenia w odpowiednim zabezpieczeniu serwisu i usunięcia strony z czarnej listy możesz zlecić to naszej firmie.

Koszt takiej pomoc zaczyna się od 250 zł netto do około 800 zł netto i zależny od strony i jej stanu.

Skontaktuj się z nami w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla swojej strony internetowej.