• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Wirus na stronie

Wirus na stronie

Wirus na mojej stronie internetowej.

W artykule poruszymy temat  wirusów na stronach internetowych. Przedstawimy najczęstsze pytania pojawiające się w tej sytuacji i udzielimy na nie odpowiedzi. Dowiecie się jak postępować w sytuacji zainfekowania waszej strony różnymi typami wirusów.

W jaki sposób zdiagnozować, że strona jest zainfekowana?

Pierwszym sygnałem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest komunikat, jaki wyświetla się podczas przejścia na stronę internetową. Najczęściej komunikaty zawierają następujące treści: „Strona zgłoszona jako dokonująca ataków!” lub „Strona, którą chcesz otworzyć, zawiera złośliwe oprogramowanie”. Komunikaty te ostrzegają nas przed uszkodzeniami, jakie przejście na stronę, może wywołać na naszym komputerze. Działanie to wynika z ciągłego skanowania stron pod kątem bezpieczeństwa przez wyszukiwarki internetowe w celu zapobiegania sprawnego rozprzestrzeniania się wirusa.

wirus

Przyczyny  implementacji wirusa na stronie internetowej?

Wirus nie jest w stanie zainfekować strony, podczas gdy odwiedza ją zakażony nim użytkownik komputera. Najpopularniejszym powodem infekcji jak skradzione hasło do serwera FTP lub niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak np. brak szyfrowania połączenia z kontem FTP. Często korzystamy również z oprogramowania, które nie posiada niezbędnych zabezpieczeń i nie spełnia wymaganych standardów. Dodatkowo zupełnie niepotrzebnie narażamy się na niebezpieczeństwo, używając programów z nieznanego źródła. Skąd mamy pewność, że nie są one zainfekowane? Ważnym aspektem w tym momencie staje się dobre oprogramowanie antywirusowe, które ma za zadanie chronić komputer, z którego aktualizujemy stronę. Taki antywirus pomoże zabezpieczyć przesyłane z naszego komputera na serwer pliki.

Zabezpieczenia wspomagające ochronę danych do konta FTP.

Do komunikacji z serwerem FTP używaj wyłącznie oficjalnych i legalnych programów.

Zawsze szyfruj zapamiętane dane w programie, którego używasz do komunikacji z serwerem FTP. (Można, także po prostu ich nie zapamiętywać).

Pamiętaj, że zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe, zainstalowane na komputerze, z którego prowadzona jest strona internetowa to podstawa w procesie ochrony strony internetowej.

Jak postępować, kiedy wykryjemy wirusa na naszej stronie?

Pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzić nasze zabezpieczenia. Zaktualizujmy oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na naszym komputerze. Następnie powinniśmy zmienić dane do logowania do naszego konta na serwerze FTP. Dopiero wtedy jest odpowiedni moment na usunięcie wirusa ze strony. Zazwyczaj ogranicza się to do odnalezienia i usunięcia odpowiedniego kodu JavaScript umiejscowionego na końcu strony. W momencie, kiedy uda się nam usunąć wirusa, powinniśmy zgłosić naszą stronę do wyszukiwarek internetowych, w celu ponownego prześwietlenia strony pod kątem infekcji wirusowych.

JEŻELI NIE WIESZ JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ TO ZLEĆ NASZEJ FIRMIE USUNIĘCIE WIRUSA!

Podsumowanie

Miejmy świadomość tego, że popełniane przez nas błędy stanowczo ułatwiają proceder kradzieży danych hackerowi. Dbajmy o stan swoich zabezpieczeń, aktualizujmy swoje oprogramowanie antywirusowe i unikajmy programów z nieznanych źródeł. Starajmy się odnajdywać luki w zabezpieczeniach i je likwidować, ponieważ może zdarzyć się, że pewnego dnia wykorzystane one zostaną przeciwko nam.