• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Usługa CDN – Korzyści dla małych I średnich przedsiębiorców

Usługa CDN – Korzyści dla małych I średnich przedsiębiorców

CDN?

CDN to skrót od Content delivery network, duży rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w Internecie. Celem CDN jest udostępnianie zawartości o wysokiej dostępności i wydajności końcowym użytkownikom. Najczęściej wykorzystywany model sieci składa się z serwera źródłowego który dostarcza treść do sieci (np. twoją stronę internetową), elementów znajdujących się w różnych częściach infrastruktury internetowej, gdzie treści są replikowane oraz systemu routingu, który zapewnia dostarczanie treści do użytkowników z najbliższego geograficznie węzła. Dodatkowo poszczególne węzły CDN są połączone tysiącami do światowych sieci światłowodowych, dzięki temu twoja strona internetowa nawet na drugim końcu świata będzie działać perfekcyjnie.

Czyli usługa przekazuje moją stronę po szybkich sieciach?

Bynajmniej, zużywałoby to znacznie za dużo zasobów i łącza dlatego eksperci opracowali usprawnienia tego systemu. Najważniejszą i najbardziej przydatną rzeczą jest CDN Cache czyli pamięć podręczna, serwer zapisuje w niej informacje i pliki które nie podlegają zmianie w czasie pracy strony co znacząco zmniejsza zużycie zasobów twojej strony gdy jest ona wielokrotnie ładowana przez użytkownika. Usługa CDN również posiada funkcje optymalizacyjne przyśpieszające jeszcze bardziej twoją stronę internetową, polega to na tym że zamiast wykorzystywania 100% zasobów, usługa kompresuje i przycina (niewidocznie) przesyłane pliki by zajmowały one mniej pamięci, ładowały się szybciej i nie obciążały komputera użytkownika.

Jak dotychczas nie korzystałem z usługi CDN i nie odczułem jej braku.

Bez korzystania z CDN zapytanie użytkownika z Fort Worth przejdzie przy każdym połączeniu ze stroną o wiele dłuższą trasę, czyli trasę, która dzieli go od miejsca zainstalowania hostingu strony. Wyobraźmy sobie, że strona jest zainstalowana we Francji. Czas wczytywania strony byłby dłuższy. CDN zmniejsza czas odpowiedzi zbliżając strony i aplikacje do twoich użytkowników oraz odciąża twoje serwery i przepustowość. Dlatego w momencie gdy twoja strona zacznie zdobywać popularności zamiast o nowych drogich serwerach wystarczy pomyśleć o usłudze CDN znacznie ułatwi ci życie.