• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Sieć domowa – podstawowe zabezpieczenia.

Sieć domowa – podstawowe zabezpieczenia.

Błędy użytkowników.
W dzisiejszych czasach użytkownicy bardzo często świadomie lekceważą lub zapominają o poprawnym zabezpieczeniu swojej sieci domowej. Na nasze nieszczęście konsekwencje takiego postępowania mogą być dla nas bardzo niekorzystne. Osoba, która uzyska dostęp do naszej sieci, w najlepszym wypadku skorzysta jedynie z Internetu, a w najgorszym pobierze pliki i dane z naszego komputera lub zainfekuje nasz komputer niebezpiecznym wirusem. Warto, zatem wykonać szereg czynności, które pozwolą nam skutecznie zabezpieczyć naszą sieć przed niechcianymi gośćmi.

Rozwój sieci komputerowej i związane z tym niebezpieczeństwo.
Wielu użytkowników zapomina o tym, że kiedyś sieci domowe budowane były wyłącznie z urządzenia dostępowego oraz maksymalnie kilku komputerów, na których każdy użytkownik mógł korzystać z Internetu. Teraźniejszość jest zupełnie inna. Nowoczesne laptopy, telefony, pralki, drukarki, a nawet piekarniki to rzeczy, jakie bez problemu jesteśmy w stanie podłączyć pod naszą sieć domową. Badania pokazują, że nie mamy podstawowej wiedzy o zasadach połączeń, do jakich stosują się wymienione przeze mnie przedmioty. Zazwyczaj korzystamy z urządzeń o ustawieniach domyślnych. To zdecydowanie ułatwia pracę potencjalnemu hakerowi, który chciałby włamać się do naszej sieci.

Router i jego ustawienia.
Przeważnie w swoim domu mamy jedno urządzenie dostępowe, czyli tak zwany router. Za pomocą routera wszyscy użytkownicy mogą łączyć się z siecią w sposób bezprzewodowy. Oznacza to, że nie potrzebujemy żadnych kabli, aby móc korzystać z naszej sieci domowej, dzięki czemu bez problemu możemy połączyć się z Internetem na przykład za pomocą telefonu. Pamiętajmy jednak, że router posiada domyślnie ustawiony login i hasło dostępowe, dlatego powinniśmy przy najbliższej okazji zmienić je na nowe, takie, które znamy wyłącznie my. Powinniśmy, także edytować nazwę swojej sieci. Nie zwiększa to naszego bezpieczeństwa, jednak stanowczo pomaga nam ją zidentyfikować w sytuacji, kiedy znajdujemy się w lokalizacji z dużą liczbą sieci bezprzewodowych.

Szyfrowanie WPA2.
Szczególnie ważne jest skonfigurowanie zabezpieczenia w postaci konieczności wprowadzenia unikalnego hasła przed połączeniem się do sieci. Takie możliwości daje nam właśnie WPA2, które de facto zmusza takiego użytkownika do wpisania poprawnego hasła. Pamiętajmy, że hasło zabezpieczające powinno być trudne do złamania i składać się z cyfr oraz dużych i małych liter. Nie zapominajmy również o tym, że powinniśmy udostępniać je wyłącznie osobom zaufanym. Poza możliwością ustawienia unikatowego hasła, WPA2 ma również inną ciekawą zaletę. Daje nam one możliwość szyfrowania transmisji naszych danych, co znacząco poprawia bezpieczeństwo naszej sieci.