• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Protokół SSL – zwiększ bezpieczeństwo swojej witryny

http

Protokół SSL – zwiększ bezpieczeństwo swojej witryny

Za zabezpieczenie strony internetowej i zagwarantowanie poufności przesyłu danych odpowiada certyfikat SSL. Jak uzyskać ochronę informacji?

Przeglądając różne strony internetowe można zauważyć, że część z nich ma w protokole adresu https:// a część tylko http://. To właśnie litera “s” i symbol kłódki świadczy o tym, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, który szyfruje dane pomiędzy odbiorcą a serwerem.

SSL jest już długo normą na stronach bankowych, instytucjach finansowych i e-commerce. Mimo wszystko coraz więcej osób korzysta z zabezpieczenia certyfikatem. Dzięki temu strona jest bardziej wiarygodna i godna zaufania dla przeglądających internautów. Na pewno warto o to zadbać gdy witryna zbiera poufne dane. Nie mniej nie jest to obowiązkowe.

Kupno
Certyfikaty można nabyć bezpośrednio u dostawców takiej usługi, przykładowo w Certum, RapidSSL, Symantec, Geo Trust i Comodo. Następnie należy go zainstalować go samemu lub przez administratora na własnym serwerze.

Rodzaje certyfikatów
Koszty wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Podstawowy certyfikat z grupy DV (Domain Validation) chroni pojedynczą domenę i nadaje sie dla małych sklepów internetowych czy stronom przechowującym dane poufne dane osobowe. Potwierdzenie wiarygodności strony zostanie zrobione elektronicznie i potrwa kilka minut. Z rejestru domen zostaną pobrane prawa do własności zgłaszanej domeny. Jest to najszybsza i najtańsza opcja zabezpieczenia strony internetowej. Jednym z najpopularniejszych certyfikatów w tej grupie jest RapidSSL za 34,99 zł netto rocznie lub Comodo za 29,99 zł netto rocznie dostępne na stronie www.cal.pl.
Droższą opcją bo za 299 zł netto jest certyfikat z grupy OV (Organization Validation). Na taką opcje powinny się zdecydować większe sklepy internetowe, korporacje i urzędy administracji. Wymaga on sprawdzenia organizacji wnioskującej, a firma zgłaszająca się po ten certyfikat musi dostarczyć dokumenty firmowe i osobowe, potwierdzające własność domeny i organizacji działającej pod danym adresem WWW. Za wspomnianą kwotę 299 zł netto rocznie dostępna jest najpopularniejsza ochrona Geo Trust. Na stronie cal.pl nazywa się to Geo Trust TrueBusinessID.
Najsilniejszą ochroną jest certyfikat EV (Extended Validation). Aby go uzyskać trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Certyfikacji. Dokładna weryfikacja dokumentów firmowych i osobowych potwierdzających własność domeny oraz firmy jest gwarancją najwyższej jakości. Jest to ochrona najczęściej wybierana przez banki instytucje finansowe, które jako priorytet mają zabezpieczenie poufności. Na stronie cal.pl w cenie 599 zł netto rocznie dostępny jest certyfikat Geo Trust TrueBusinessID EV. Najczęściej polecane w tej grupie są certyfikaty za większe kwoty takie jak Secure Site lub Secure Site Pro firmy Symantec. Ochrona rocznie kosztuje od 1099 zł do 3799 zł netto.

Gwarancja
Jak juz wykupimy ochronę certyfikatem SSL dostajemy informację o jego gwarancji i podaną wartością. W sytuacji złamania szyfru certyfikatu Firma oferująca ochronę wypłaca odszkodowanie o podanej kwocie zdeklarowanej w gwarancji. Najprostsze certyfikaty z grupy DV obejmują gwarancję do ok. 10 tysięcy dolarów(ok. 40 tyś. złotych). Natomiast certyfikaty OV kosztują od 10 tyś. zł do nawet 100 tyś. dolarów (od 40 do 100 tyś. złotych). Największą ochroną i największą gwarancją objęte są certyfikaty EV. Odszkodowania wahają się w wysokości od 100 tyś. do nawet 1,75 miliona dolarów (od 400 tysięcy do prawie 7 milionów złotych).

linki:
www.certum.pl
www.rapidssl.com
www.symantec.com/ssl-certificates
www.geotrust.com
www.comodo.com