• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Niebezpieczne aplikacje atakują użytkowników banków!

Złośliwe oprogramowanie

Niebezpieczne aplikacje atakują użytkowników banków!

Złośliwe oprogramowanie

Wykryte aplikacje.

Specjaliści z firmy ESET wykryli aplikacje zagrażające użytkownikom polskich banków. Eksperci wskazali dwie aplikacje mobilne stwarzające zagrożenie dla naszych kont bankowych. Mowa tutaj o aplikacjach StorySaver i CryptoMonitor. Pierwsza z nich służy do zapisywania w pamięci telefonu historii  użytkowników umieszczanych na Instagramie. Druga pozwala na analizę i sprawdzanie cen kryptowalut.

Zagrożenie dla użytkowników.

Obie aplikację niosą wysokie zagrożenie dla pieniędzy przechowywanych na kontach użytkowników. Po zainstalowaniu w telefonie rozpoczynają pracę w tle i preparują komunikaty aplikacji bankowych, namawiając do zalogowania się do rachunku bankowego. Niczego nieświadomy użytkownik, wprowadzając takie dane, wysyła je do przestępców internetowych! Aplikacje mogą, także wykradać informację o kodach SMS, które są niezbędne do wykonywania przelewów internetowych. Oprogramowanie atakuje 14 aplikacji mobilnych wykorzystywanych w bankowości, min. Alior Mobile, Mobile Bank czy Moje ING mobile. Aplikacje dostępne były w sklepie play i zostały natychmiast zgłoszona jako niebezpieczne. Zdążyły zainfekować ponad kilka tysięcy urządzeń mobilnych.

Porady bezpieczeńśtwa.

Specjaliści radzą nie instalować tych aplikacji na swoich urządzeniach. Gdyby, jednak zdarzyło się zainstalować taką aplikację na swoim telefonie, to koniecznie trzeba ją usunąć i sprawdzić w banku historię swojego rachunku! Warto, także sprawdzać zawsze przed każdą instalacją recenzję danej aplikacji. Użytkownicy powinni, również zwracać uwagę na uprawnienia, do jakich dają dostęp instalowanym w pamięci programom. Konieczne jest również zabezpieczenie swojego urządzenia odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym!