• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Kopia zapasowa strony internetowej

Kopia zapasowa strony internetowej

kopia zapasowa podstawowe informacje
 
Kopia zapasowa jako nieodłączny element strony Internetowej
Czy wiesz jak poprawnie wykonać kopię zapasową swojej strony internetowej? Jeśli, nie to natychmiast powinieneś się tego nauczyć. Wielu webmasterów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest tworzenie kopii bezpieczeństwa. To dzięki niej będziemy w stanie przywrócić utracone dane w przypadku jakichś problemów serwisem, a strona wróci do optymalnego stanu sprzed czasu awarii. Do jakich zasad warto zatem się stosować, aby uniknąć ryzyka utraty danych?
 
Wybierz rzetelną firmę hostingową
Rzetelna firma hostingowa to taka firma, która potrafi konkretnie określić częstotliwość tworzenia kopii zapasowej. Powinniśmy otrzymać jasną informację, co jaki okres na hostingu wykonywana jest kopia zapasowa, na przykład “raz na 3 dni”, “raz na miesiąc” itp. Stanowczo należy unikać firm, które w swojej ofercie zawierają zwroty niedające nam żadnej gwarancji, czyli takie frazy jak “niekiedy” czy “czasem”.
 
Stwórz kopię bezpieczeństwa na własną rękę.
Nawet jeśli korzystamy z usług rekomendowanej firmy hostingowej, powinniśmy zabezpieczyć się na różne ewentualności na własną rękę, korzystając z zasady ograniczonego zaufania. Możliwe jest przecież, że z powodu jakieś awarii zniszczeniu ulegnie cała kopia bezpieczeństwa. Powinniśmy, zatem samodzielnie wykonywać kopię zapasową korzystając z darmowych i szeroko dostępnych narzędzi.
 
Wybierz odpowiednie narzędzie
Wtyczek dla WordPress, które oferują tworzenie kopii zapasowych jest wystarczająco. Osobiście zalecam stosowanie wtyczki “BackWpup” która jest przejrzystym i dosyć prostym w użyciu narzędziem. Takie rozwiązanie zalecam osobom, które korzystają z serwera współdzielonego.
Natomiast w przypadku, jeśli korzystasz z serwera dedykowanego lub VPS, to do utworzenia kopii zapasowej swojej strony zalecam skorzystanie z takiego narzędzia jak duplicity. Pozwala ono zautomatyzować cały proces tworzenia i zapisu kopii bezpieczeństwa.
 
Wybierz odpowiednie miejsce przechowywania kopii zapasowej.
Wiadomo, że kopii zapasowej nie powinniśmy przetrzymywać na serwerze, na którym działa nasz serwis, ponieważ może skutkować to jej całkowitą utratą. Jeśli naszą kopię zdecydujemy się wrzucić na inny serwer, to powinniśmy upewnić się, że zawiera ona niezbędne zabezpieczenia umożliwiające blokowanie do niej dostępu osobom trzecim. Tworzenie takich kopii umożliwia między innymi wyżej osobom, które korzystają z serwera współdzielonego.
Natomiast w przypadku, jeśli korzystasz z serwera dedykowanego lub VPS, to do utworzenia kopii zapasowej swojej strony zalecam skorzystanie z takiego narzędzia jak duplicity. Pozwala ono zautomatyzować cały proces tworzenia i zapisu kopii bezpieczeństwa.
 
Ustal częstotliwość tworzenia i usuwania kopii bezpieczeństwa
Częstotliwość tworzenia kopii zapasowej powinna być ustalana indywidualnie pod każdą witrynę. Jeśli treści na stronie aktualizowane są sporadycznie, to zapis danych może odbywać się raz w miesiącu. Natomiast jeśli treści dodawane są dosyć często, uzasadnione staje się wykonywanie kopii zapasowej nawet codziennie.
Kopii bezpieczeństwa nie powinniśmy usuwać zbyt często, chyba że mamy pewność, że dana wersja strony nigdy już nam się nie przyda lub po prostu potrzebujemy miejsca na dysku. Przyjmuje się, że kopie zapasowe powinny być przechowywane jak najdłużej to możliwe. Prawdopodobne jest bowiem zdarzenie, że któregoś dnia będziemy potrzebowali odzyskać plik ze strony, który usunęliśmy kilka miesięcy wcześniej.
 
Podsumowanie
Nie tylko znajomość, ale także zastosowanie się do wszystkich wyżej wymienionych reguł pozwoli Wam skutecznie zabezpieczyć się na wypadek nagłej utraty danych. Zlekceważenie choć jednego istotnego elementu w procesie tworzenia kopii zapasowej, skutkować może bezpowrotną utratą całej naszej strony internetowej.