• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Kaspersky odkrywa nowego wirusa!

Skygofree wirus szpiegujący

Kaspersky odkrywa nowego wirusa!

Skygofree wirus szpiegujący

Nowy wirus zagrażający użytkownikom Androida.

Odkryto nowego wirusa szpiegującego, który stwarza bardzo duże zagrożenie dla danych przechowywanych w pamięci telefonu operujących na systemie operacyjnym Android.  Niebezpieczne oprogramowanie nosi nazwę Skygofree i zostało wykryte przez grupę Kaspersky Lab. Program po zainstalowaniu w pamięci telefonu rozpoczyna swoją działalność szpiegowską. Za priorytetowy cel obiera sobie rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS, zapisane kontakty i hasła, a także dane z przeglądarek internetowych.

Nowe funkcjonalności.

Wprawdzie pierwsze ataki Skygofree odbywały się jeszcze dwa lata temu, jednak wtedy nie miał on jeszcze zaimplementowanych tak bardzo rozbudowanych mechanizmów działania. Program nabył zdolność do wykradania wiadomości z aplikacji WhatsApp. Potrafi, także automatycznie łączyć się z punktami dostępowymi Wi-Fi, które zostały zainfekowane przez hakera. Nowe funkcje działania wirusa stwarzają dodatkowe zagrożenie dla użytkowników systemu Android.

Prognoza na przyszłość.

Twórcy Skygofree zadbali o to, aby wirus rozprzestrzeniał się szybko i skutecznie. Hakerzy spreparowali wiele stron internetowych, przez co użytkownicy omylnie instalują oprogramowanie w swoich telefonach. Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile telefonów dotychczas zostało zainfekowanych wirusem, można jednak powiedzieć, że liczba ta z dnia na dzień wzrasta. Dodatkowo pojawiły się pierwsze sygnały, że wirus rozpoczął swoją działalność również na systemach operacyjnych Windows.