• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Innowacyjne płacenie telefonem

Innowacyjne płacenie telefonem

płacenie telefonem NFC HCE BLIK

Funkcja płacenia telefonem.

Rozwój nowych technologii przyczynia się do powstawania coraz to nowszych i użyteczniejszych rozwiązań. Jedną z takich nowości jest funkcja płacenia telefonem. Dzięki niej nie musimy już w pośpiechu szukać portfela, aby znaleźć w nim gotówkę bądź kartę. Przy płaceniu za zakupy wystarczy wyjąć telefon i przybliżyć go do terminala w sklepie. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia własność telefonu pozwalająca na obsługiwanie technologii NFC lub HCE. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i pozwala nie tylko zwiększyć komfort i wygodę klientów, ale także usprawnić proces opłaty w sklepach.

Technologia HCE.

HCE jest technologią, w której nie jest konieczne korzystanie z przeznaczonej do tego karty SIM. W technologii HCE do przechowywania danych wykorzystuje się chmurę, dzięki czemu dane nie są zapisywane w telefonie i nie są podatne na wykradzenie. Korzysta się, także z aplikacji mobilnych banków do autoryzacji danych. Trzeba, jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z tej technologii trzeba włączyć funkcje NFC w telefonie, a także odpowiednio skonfigurować system Android, w taki sposób, aby wskazać dane karty, z której automatycznie mają wykonywane być płatności.

BLIK.

Kolejną możliwością płacenia za zakupy w sklepie jest system BLIK. Dostępny jest on wyłącznie w niektórych bankach. Do korzystania z BLIK-a wymagany jest stały dostęp do Internetu. Operacje wykonywane są w następujący sposób, w pierwszej kolejności użytkownik wysyła żądanie przeprowadzenia np. płatności. Następnie na jego telefon wysyłany jest 9-cyfrowy kod, który wprowadzony zostaje do terminala. Następuje autoryzacja kodu przez bank i możliwe jest ukończenie transakcji. Cały proces zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.

Android Pay

Android Pay jest dość młodą usługą w Polsce. Od niedawna dostępna jest dla niektórych banków działających w naszym kraju. Użytkownicy mogą korzystać z niej dopiero od roku. Do działania usługi wymaga się instalacje specjalnej aplikacji i uruchomienia technologi NFC. Cały proces konfiguracji aplikacji jest bardzo łatwy i intuicyjny. Płacąc przy pomocy Android Pay, pamiętać trzeba, że posiada on zabezpieczenie polegające na tym, że przy płatnościach na kwotę większą niż 50 zł wymagane jest wprowadzenie odpowiedniego numeru PIN.