• Chrzanowskiego 2, 81-198 Kosakowo.
  • 530 262 005
  • biuro@nautil.pl

Ataki na strony internetowe

Ataki na strony internetowe

Ataki na strony internetowe to w dzisiejszych czasach norma. Cyberprzestępcy mają różne motywy swoich działań. Jedna grupa to tak zwani szkodnicy. Ich celem jest doprowadzenie do częściowego lub całkowitego zniszczenie strony internetowej. Dokonują oni edycji plików i najczęściej dopisują swój kod, który ma za zadanie usunąć pliki strony z serwera lub „tylko” zainfekować pozostałe pliki, które się na nim znajdują. Zmiany te często przez długi czas nie są w ogóle widoczne dla administratora stron. O szkodzie dowiaduje się najczęściej w momencie, kiedy strona nie działa lub w przypadku, kiedy wyświetla błędne treści.
Inną grupę stanowią profesjonalni hakerzy. Ich działania są zupełnie inne od poprzedniej grupy. Starają się oni ściągnąć poufne dane takie jak korespondencje, hasła i inne w taki sposób, aby nikt się o tym nie dowiedział. Bardzo głośno było ostatnio o cyberprzestępcach, którzy chcą wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wykradają oni poufne dane, prywatne maile, a następnie dają wgląd do nich wybranym osobom, aby oni posłali te treści dalej w eter. Niewątpliwie takie działania odbijają się na kolejnych wynikach sondaży i kto wie, czy nie zaważą na ostatecznym wyniku.
Jak ustrzec siebie, jak i swoją stronę przed takimi atakami? Przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo swojego komputera. Absolutne minimum to posiadanie dobrego programu antywirusowego. Dobrą praktyką jest regularne tworzenie kopii zapasowych plików. Można wykorzystać również serwery VPN oraz proxy, aby zwiększyć swoją anonimowość w sieci. Ważna jest także świadomość tego, aby przechowywać wszystkie wrażliwe dane gdzieś w bezpiecznym miejscu na nośniku typu płyta CD, pen drive lub dysk zewnętrzny. Nie zapominajmy również o cykliczne zmiany haseł do różnego rodzaju portali internetowych. Zadbajmy o bezpieczeństwo w sieci tak jak o swoje własne.